Лауреат на най-престижната годишна награда на Общността на българските коломаратонци Audax Bulgaria „Български коломаратонец на годината” и носител за 2021г. на купа "Холге" Светльо показа завидно постоянство, което го доведе и до този успех!
С първи бревет изкаран през 2016г. през бреветен сезон 2020 г. Светльо си поставя цел - да измине всеки един бревет от календара за 2021г. - всяка една дистанция от 200 км до 1200 км.
Към момента той е и един от малкото рандоньори у нас без DNF.
Колеги, по-долу можете да прочетете още едно интервю от серията интервюта с Лауретатите на годишните награди на Общността на българските коломаратонци за 2021г.
Светльо с няколко думи за себе си
На 45 години съм.
- Къде живееш?
Живея в тихия, пекрасен малък град в Лудогорието - Кубрат.
- От къде си родом?
Роден съм в град Кубрат.
- Какво работиш?
Електроинженер съм.
Изграждам силнотокови и слаботокови електроинсталации, структурно окабеляване -видеонаблюдение, контрол на достъпа, СОТ, хибридни електросистеми; електроремонт.
- Колко си висок и колко килограма тежиш?
По лична карта съм 182см, но аз като се меря съм 178см.
В момента съм 82 кг, килограмите ми варират често, в зависимост колко се натоварвам физически – от 72 до 82 кг и то в рамките на месец, месец и половина.
- От кога се занимаваш редовно с колоездене?
Редовно, напоследък не бих казал.
Карам колело от както се помня. Използвам всяка възможност да карам колело, когато мога.
- Освен като рандоньор до момента участвал ли си в някакви вело състезания?
Да, много в предходните години, като на някои съм бил редовен всяка година.
- Освен с шосейно колоездене на дълги разстояния занимавал ли си се и с планинско колоездене? Ако да моля те разкажи малко по-подробно за МТБ опита си. Участвал ли си в състезания? Ако да, можеш ли да изброиш някои?
Шосейното колоездене го практикувам по-сериозно от няколко години, като последните две години са ми най-наситени с шосейни изяви.
Преди това карах байк, участвал съм в много и в различни формати на планинското колоездене както в България, така и в някои други страни.
Най-активно съм ходил на крос-кънтри състезания между 2013 и 2020 г.
Тук мога да говоря с дни за тези незабравими МТБ-състезания, за успехите ми, за перипетиите и неволите по време и след състезанията, за трудно постигнатите ми на стълбичката резултати с повредено колело или травма, както за новите приятелства и спортната злоба в чуждестранните отбори.
Имал съм покана да участвам и в елитни състезания с ограничен брой участници 150-180 състезателя по точков актив за годината по ХСО и ХСМ, където имам спечелени призови места във възрастовата си категория.
Имал съм брутални падания от недоглеждане на организаторите за отворени шахти без капак на едно нощно състезание, както и от неспортсменско изблъскване или препречване на чужди състезатели, но се е случвало да объркам и класирането при елита в някои тежки състезания, примерно в Румъния.
Като споменах Румъния, там любими състезания са ми международното „Първо бягство“, където имам 7 поредни години участие, като на два пъти със награда; в Прунду „Maratonul Dunarii“, където имам едно 2-ро и едно 3-то място, „Moon Time Bike“ - Нощното елитно състезание в Букурещ, където първия път излетях заради шахтата 12 метра надолу и за малко да се парализирам от врата или кръста надолу, но втория път завърших 4-ти ат общо 180 участника.
От българските ми участия не пропусках „Витоша 100“ с добри резултати, въпреки някои аварии и дори падания по време на калните етапи, „Зеления маратон“ във Варна, където имам едно 3-то място и едно 4-то в дуатлон, но там винаги се е случвало нещо непредвиден и като част от екипа за организиране и маркиране на трасето не веднъж ми се е налагало прекъсвам да се състезавам и да възстановявам умишлено махната или променена маркировка по трасето.
Случвало се е и да се объркам по трасето в опита си да се боря за първото или второто място, нищо че уж познавам трасето и да завърша 4-ти накрая.
Отделно съм ходил не веднъж на Шуменското плато на състезанията, организирани от ВК „Илчов баир“ и имам там 2-3 втори места и едно трето.
Участвал съм „Лудогорския маратон“, където винаги е било след недоспиване, след сватба на роднина, след късно на работа и за капак да ми се спраска гума или скорости по време на състезанието, но и там имам едно-две преборвания за класирането в челото.
Участвал съм в „Долината на тракийските царе“ в Мидалидаре, в „Байк и Рън за Чепън“, където пък ме препратиха от дългата дистанция на късата по грешка на маршалите на Х-а и така вместо 3-ти след Александър Алексиев и Уолтър Клепе, едва се докопах до 4-тото място.
Случки и спомени много, „Бодлите на розите“, „Барите“, „Шуменско плато“, „Приста Рън“, „Басарбово Трейл Рън“, „Търново Ултра“, където изкривих брутално задна капла и спечелих 3-то място и купата 2018г., „Riders“, в Турция и в Гърция по две три участия на веломаратони, и т.н.
- Днес кое колоездене предпочиташ шосейното или планинското? Защо?
Харесвам шосейното колоездене, но като че ли планинското повече ми харесва заради адреналина, красивите места, които посещавам, водопадите, реките, езерата, историческите забележителности и природните феномени, пещерите и китните селца, в които сякаш е спряло времето от преди 100 и повече години.
Хората там са по-истински, човечни и гостоприемни.
Държат на българското в себе си и го показват по един непринуден начин.
Малко повече думи за кончето ти :)
– Как се казва? Има ли си име … :)
Не
– Изцяло шосеен велосипед ли караш, или е хибрид, или друг вид?
Изцяло шосеен велосипед.
– Каква марка / модел е?
- От колко време е с теб?
От две години.
-100% карбон или не?
Алуминиева рамка с карбонова вилка.
Тежи 8,300 кг. по данни на производител без педалите.
- Защо си избра точно такъв вид велосипед? (карбона е по-лек или пък алуминия е по-надежден итн)
Качествена марка и здрав велосипед с висок клас компоненти, добро отношение на качество / цена и сравнително лек.
– Като тръгнеш на средно дълъг бревет, да кажем на бревет Резово 400 км (или подобен) какво оборудване носиш със себе си?
Основно фарове, стопове, помпа, ЗИП (лепенки, лепило, шкурчица, щангички, инструмент за спици), ветровка, дъждобран.
– Как го разполагаш по велосипеда или по себе си – използваш ли раница или пък някаква чанта за седалката / рамката или предпочиташ да пътуваш максимално леко и слагаш всичко в джърсито?
Различно, според метеорологичните условия и температура нося малка раничка, но по принцип гледам да събера всичко в две малки чантички на колелото и по мен в джърсито.
Гуми
- С колко дебели гуми караш бревети? (23 / 25 / 28мм или повече?)
Първо карах с гуми 23мм през 2019г.
След това карах с комбинация 23мм предна и 25мм задна гума.
В момента съм с гуми 25мм.
- Каква марка модел са гумите, с които караш бревети?
Твърдо Continental!
Карал съм с различни модели външни гуми:
CONTINENTAL GRAND PRIX 4000 S II СГЪВAEMA;
CONTINENTAL GRAND PRIX 5000 СГЪВАЕМА tubless;
CONTINENTAL GRAND PRIX Attack 3 СГЪВАЕМА
CONTINENTAL GRAND PRIX FORCE 3 СГЪВАЕМА;
в момента карам с CONTINENTAL GRAND PRIX 4 SEASON BE СГЪВАЕМА 700 x 25C.
Вътрешните ми гуми са модел: CONTINENTAL 700C RACE LIGHT
- Какви са като цяло впечатленията ти от тези гуми? Тествал ли си ги дълго време на различни настилки? (камъчета, пясък, … лед?)
Най-съм доволен от леките и бързи гуми CONTINENTAL GRAND PRIX 5000 СГЪВАЕМА tubless 700X25C заради много доброто сцепление дори и при дъжд (GP4000 са аналогичния предишен модел),
След това бих поставил леките и бързи състезателни гуми CONTINENTAL GRAND PRIX Attack 3 СГЪВАЕМА + CONTINENTAL GRAND PRIX FORCE 3 СГЪВАЕМА ( пробвах и със задна 5000 и е ок)
На последно място в тази класация поставям CONTINENTAL GRAND PRIX 4 SEASON BE СГЪВАЕМА, които не ми дават чак такава голяма сигурност при мокър асфалт, но са по-издръжливи, т.е. изкарват повече километри в сравнение със състезателните гуми.
Като цяло 25мм-вите гуми поемат по-добре неравностите и возят по-комфортно.
-Надеждни ли са според теб тези гуми в стръмни спускания в дъжд или по по-екстремна настилка (камъчета, пясък, … лед?)
Да, надеждни са и са стройна протекция и с BlackChili най-добрата смес за гуми от Continental.
- На колко хиляди километра средно сменяваш външните гуми на кончето ти?
Зависи. Състезателните сменявам на 4000-5000 км.
GP4000 и GP5000 на 5000-8000км., а виж GP 4 Season изкарват 20 000 км.
- Помниш ли колко пъти горе долу си пукал гума през тази година?
Два пъти, като единия път си беше стъкло, което успя да стигне до вътрешната гума и спадна за около километър.
Капли
- С каква марка / модел капли караш бревети?
MAVIC AKSIUM
- Знаеш ли колко тежат?
- Имал ли си проблеми с тях до момента?
Проблеми с тези капли съм нямал до момента, когато един приятел механик се опита да центрова задната капла след като ме блъсна автомобил и просто ниплите не се развиват, се късат направо спиците и при опит да се заменят с кръгли неоригинални спици винаги се развиваха ниплите средна след 70-80 км.
Трябва си оригиналните спици и нипли и са ок.
Сега съм сложил на задната кръгли здрави и с различна дебелина спици и за момента се държат добре.
- Защо точно тях избра ?
С такива капли си идва колелото от завода.
Скорости, система, касета?
- С колко скорости е кончето ти?
2х11 скорости.
- Какъв модел / марка е системата?
Shimano 105 – 2х11 скоростна система, като курбелите, декланшора са Ultegra 6800.
До края на месеца ще сменя е дерайльора с Ultegra GX800 и касетата с Ultegra.
- С какви плочи - колко броя и с по колко зъба са курбелите ти?
Плочите са Shimano 105 34/50 зъба, но след смяна на дерайльора и касетата ще станат Ultegra 6800 36/52 зъба.
- С каква касета си отзад?
Shimano 105 CS5800 Japan VIA 11-32S
- Това ли са плочите и касетата, с които караш всички бревети или за планинските бревети слагаш различни плочи / касета?
Да, това са основно плочите и касетата и само на два SR600 карах с плочи Ultegra 6800 36/52 поизносени малко.
Верига
- Имаш ли идея с каква марка верига е кончето ти?
Да, с Shimano CN-HG701-11 DYNA-SYS11 SIL-TEC
- Средно на колко хиляди километра я сменяваш?
Много зависи от това как и къде карам, в какво време и най-вече от редовното чистете и смазване на веригата средно между 15000-40000 км.
- Какъв вид смазка използваш?
Използвам суха смазка на SQUIRT Chain Lube.
- Колко дълъг пробег средно издържа веригата ти с едно смазване?
Зависи дали вали или пече.
При сухо време 200-300 км с едно смазване.
При дъжд 2-3 смазвания при 200-300 км., тъй като смазката е на водна основа.
- На бревет 400км или по-дълъг носиш ли със себе си инструмент за верига?
Понякога вземам, когато веригата ми е към края на живота си.
- Ползваш ли от звена за бързо сваляне на веригата?
Не. Засега не ми се е налагало да я свалям.
GPS
- Използваш ли някакво устройство, с което да следиш маршрута на бревета?
Използвам смартфона си.
- Какъв модел е?
Blackview BV9900
- Колко му издържа батерията с едно зареждане?
Ако е стенбай и не гледам често маршрута и снимам много ме изкарва 48 часа.
Иначе ми стига за 300 км до към 400 км. с използване на приложения за навигация и GPS.
- Използваш ли някакви допълнителни датчици като датчик за каданс или датчик за сърдечен ритъм или датчик измерител на мощността?
Не, не използвам.
- Като караш бревет стремиш ли се да поддържаш някакъв специфичен ритъм / ЗОНА от показатели на тези датчици – каденс, сърдечен ритъм, мощност итн?
Не, не се съобразявам с това, а според сложността на бревета, денивелацията, пътната обстановка и времето си определям темпото, почивките и хапването за да мога да не прегоря или да се дехидратирам.
- На средно тежък бревет знаеш ли средно с какъв каданс караш – над 75 или под 75 оборота в минута?
Под 75, карам на по-тежки предавки.
- По стръмни баири с какъв каданс предпочиташ да катериш? - по-висок или по-нисък каданс с повече натискане?
Според зависи как се чувствам, разпределям силите така че да ми е лесно нагоре и бързо надолу.
Имал съм SR600 км където съм катерил с по-нисък каданс на тежки предавки и съм се движил по-бързо от тези с висок каданс на леки предавки.
- Как предпочиташ да катериш дълги баири – прав на педали или основно седнал на седалката?
И двата варианта, като често сменям позата според градусите на баира, за да ми стигнат силите за дългите баири.
- Записваш ли GPS трак от каранията на бревети?
Да, редовно, последните две години най-вече.
- Използваш ли Strava?
Да, използвам Strava, като дори миналата година направих експеримент с две устройства за да открия бъговете, грешките, които прави приложението за денивелация, средна скорост и колко често опреснява информацията за да придобия представа до колко може да се вярва на показанията и данните.
Не съм особено очарован, но е задоволително точна.
- Ако искаш дай линк към профила ти в Strava за читателите на AudaxBulgaria.com
https://www.strava.com/athletes/8079113
Първия ти бревет
- От колко години караш бревети?
От 2016г.
- Кой беше първия ти бревет?
„Алекси Николов“ – Варна 200 км. на 03.12.2016г. с байк.
- С какво си го запомнил този бревет?
Помня, че беше първо много ветровито, после ако не се лъжа май ме валя през нощта след 18:30 часа.
Първите ми 210км. за 12:09 часа.
- Как беше кръщението ти като рандоньор?
Тогава карах още като любител, но си беше поставена задача да го завърша в контролното време.
На следващата година (2017г.) вече записан като участник на ВК „УСТРЕМ“ – Варна пак на същия бревет, само че вече за 11:30 часа.
- Колко време се възстановява?
Не много, два дена, като се има предвид, че го карах с байк 29“ рошави гуми.
Бреветен сезон 2021 г.
- Колко бревета имаш преминати през бреветен сезон 2021 г.?
Всичките редовни бревети посочени в календара, плюс няколко перманентни от 200 и 300 км. Мисля, че са 32 общо.
- Ако трябва да избереш най-якия бревет, който изкара през този сезон кой би бил той?
SR600 Dozen Lakes Trail - бревет Super Randonnee 600 км около Рила
- Защо?
Може би, защото за пръв път Качвах на ден по +5500 метра и по 1600 метра на два пъти от 400 до към 2000м надморска височина и посетих нови места, гледки и природни красоти с колело.
- Ако трябва да избереш най-предизвикателния тежък за теб бревет, който изкара през този сезон кой би бил той?
SR600 Дузина пещери и скали.
- Кога го кара?
Мисля, че го карах от 17 до 19 септември.
- Защо беше тежък / предизвикателен?
Състезавах се с времето, в смисъл гонехме се с дъждовете и бурите, пороите.
На няколко пъти ми се наложи да се суша и преобличам, да изчаквам проливните дъждове и да се оттече водата.
Имаше не малко моменти да карам по наноси и камъни, а трябваше да наваксам много от времето когато се суших или изчаквах пороите.
Отделно и времето и местата за почивка и хранене ми бяха на ръба да се включа в контролното време.
Най-дълъг бревет през сезон 2021 г.
- Колко км беше най-дългия ти бревет през сезона?
SVS 1244 км.
- Как точно беше организирано преминаването по този маршрут? Имаше ли определени спящи контроли?
Бяхме малко хора, но си имахме съдийска кола и съпътстваща такава, в лицето на Николай Пенчев, която може да се определи като спяща контрола.
- Колко е таксата за участие в този бревет и какво включва и какво може да се ползва срещу парите? (нощувки, храна, транспортиране на багаж между контролите итн)
Таксата беше 98,00 лв + 85,00 лв, общо 183,00 лв, като ни приспаднаха 7 лв заради липсващата вечеря в Батак, ако не бъркам.
В тези пари са включени нощувките, транспортиране на багаж, но за храната тази година имаше Черна точка.
Мокри се наложи да чакаме и докато собствениците ни настанят в хотела в Батак, а се оказа ,че и нищо не работеше в града като заведение и увиснахме с вечерята и се наложи да си изядем закуските с мляко за вечеря.
Отделно и колелото ми на сутринта беше откраднато и само 5 секунди още и нямаше да го намеря.
Може да звучи кофти, но не мога да си изкривя душата, когато ми е била възпрепятствана почивката, храната и нелепата случка с колелото.
- Ако утре ти си организатора на този или подобен на този бревет какво би променил / оптимизирал за оптимален опит от преминаването му?
Да се направи нещо като оперативка преди всеки един етап за как се движат колоездачите за да не остават без вода, храна, при нужда от оказване на някаква помощ навреме при здравословен или друг проблем, както и да няма такива изчаквания за настаняване, вечерята да е подсигурена навреме и най-вече синхронизиране трак с контроли, за да не се чудят и търсят по GPS-а или объркват колоездачите по нарисуван от компютъра трак.
Помня че Венцислав Манов дори е карал по миналогодишния трак, защото актуализацията на бревета беше направен в последния ден или нещо такова.
- Какво беше времето на отделните етапи на бревета? (топло, хладно, дъждове, бури итн)
Имаше от всичко! Жеги и задушно, до леко хладно с дъждове, но не чак до бури.
Като цяло предизвикателство си беше този бревет.
- Моля те поне с няколко изречения да ни разкажеш за този бревет – описание на маршрута, особени и странни места, през които минава, забележителни и запомнящи се места. Силни впечатления.
Целият бревет минава през разнородни по вид места, равнини, хълмове до високи и стръмни върхове, язовири, ТЕЦ-ове, сериозни изкачвания и много дълги спускания.
Гледките са невъзможно да се опишат с думи.
Имаше запомнящи се моменти и моменти на вземане на трудни решения.
Николай Пенчев беше Ятака с големи букви на този бревет, на който искам да благодаря най-сърдечно, защото ако не беше той, нямаше да мога да го завърша във контролното време.
Имаше един неприятен момент, когато по GPS координати предпоследната контрола я търсих един час и нещо, както и толкова дълго отне на самия Ники да я търси тази контрола с колата.
След като я открих, там чакаше Сашо със съдийската кола и упътих и Николай да дойде.
Хапнах, починах и се бях ядосал, тъй като бях си разчел времето да имам комфорт да карам по-лежерно в оставащите километри да финала на Сливенски минерални бани, но ми останаха около 5 часа за последните 130 км.
Това означаваше, че не трябва да пада средната ми скорост под 30км/ч за да успея да финиширам в контролното време и въобще да не спирам, да не говорим пък ако имаше изненади по пътя или някакъв технически проблем.
Съдията Николай Пенчев през по-голямата част от времето в този последен етап беше особено ценен съпорт!!!
По време на моето безумно каране по нацепен и кофти асфалт ми подаваше по нещо да хапна, зареждах бидона с вода или кока-кола, като цяло карах с особено бързо темпо и гледах да не спирам.
На една чешма спрях за 5 минути да си потопя краката във коритото и да хапна и газ като след Раднево аз продължих, а Ники се отби, мисля в Гълъбово да купува хамбургери и кола.
Някъде чак към с. Дядово ме настигна с колата и в почти движение заредих и хапвах.
После в Нова Загора аз си следвах трака, а Ники си кара по царския път и от там до финала не го видях повече.
Дойде 15 мин. след мен, шашнат от моето неистово каране и не можеше да проумее какво стана, че не ме настигна.
На финала ме чакаше Лазар и той ококори очи, като разбра, че Ники ме изгубил по пътя.
Важното, е че се оказа че имах допълнителен бонус време от 3 часа и се напънах да финиширам навреме.
- Имаш ли снимки от този бревет, можеш ли да ги споделиш с читателите ни в това интервю?
Да имам снимки. Правя много снимки, когато времето ми позволява.
- Кога по време, в кой етап на този бревет беше най-тежко за теб.
В последния ден.
- Ще споделиш ли с нас твои техники които ти помагат да се справяш и да продължиш напред в подобни тежки моменти?
Да си направя равносметка за оставащите километри и време и как да си разпределя силите, по малко но редовно да си хапвам калорични неща освен основните хранения, да не се обезводнявам, да правя достатъчно дълги почивки за да се възстановят силите ми.
- Имаше ли някакви технически проблеми с кончето ти през този бревет?
Да, имаше.
На 80-я километър след Пъдарево, на изровен и с камънак платно, ми се разви и откачи една от сменените с неоригинална кръгла спица при което ме забави и изостанах от колегите чак до ферибота.
Наложи се да търся във Варна след контролата велосервиз и съм благодарен на момчетата от Байк център, че ми позволиха да си закрепя положението с друга неоригинална спица, да центровам каплата и да си подготвя резервни спици за из път.
Отделно последния ден при бруталното бързане на кофти асфалт съсипах външната задна гума CONTI GP5000, като на една от снимките се виждат откъснати парчета от външния слой.
За мой късмет не гръмна до финала, въпреки че карах с много висока средна скорост последните 130-на км.
Свикнал съм да намирам решения и да не се отказвам и засега
Винаги съм успявал да изляза от ситуации или да помогна на колеги.
Това ме прави засега един от малкото рандоньори без DNF.
- Пука ли гуми и ако да колко пъти и къде?
Както писах по-горе, имах съсипана външна гума на едва 1500км, но не съм пукал гума.
- Колко често се налагаше да чистиш / смазваш веригата ти?
Забърсвах веригата след всеки етап, подсушавах и я смазвах след това, общо 4 пъти.
- Каква смазка използва конкретно на този бревет и по-различна ли е от тази, която ползваш обикновено.
Използвах сухата смазка на SQUIRT Chain Lube и ползвам само тази смазка за сега.
- Колко често приемаше храна по време на бревета? Какво най-често яде и пи по време на този бревет?
Използвах всяка възможност да се подкрепя, когато спирах да си почина или да заредя с вода или някаква напитка.
Първо на с. Лозарево закуски.
По пътя до гр. Варна изядох всичко каквото си носех в джобовете, като барчета, сникърси.
На „Нелсън“-а във Варна хапнах набързо една супа и побързах да търся велосервиз заради каплата.
На Попово си купих някаква закуска, лидокаин 5% за да облекча натъртването и протриването на седалищните части.
В Горна Оряховица си купих натурален сок „Браво“ 0,500л.
До контролата във Велико Търново доизяждах каквото носех в джобовете и чантичката на колелото, а в Търново хапнах един сладолед.
После в гр. Елена ядох пица и студен чай.
На бензиностанция „Лукойл“ в Твърдица един сандвич и студен чай.
На „Панорама“ в Калофер обяд както си трябва със супа, скара.
Тук искам да благодаря на Емо Николов от София, че дойде до Калофер и ми подари 2 оригинални спици за каплата да имам за всеки случай, а и да покара с нас до някъде.
На Батак вече писах, че нямахме вечеря и изядохме някакви кифлички с кисело мляко (закуската ни), после чак на Доспат в магазин „Аси“ си купих закуски, айрян, кола десертчета.
На Широка лъка в бистро „Войводата“ хапнах с Ники Пенчев по една пилешка супа и две кебапчета с радлер.
В Първомай беше прословутото търсене на „Орехчето“, докато стана ясно, че е супермаркет и там подкрепих с два кренвирша, а от съдийската кола пих количка.
По пътя дадох на Ники Пенчев пари да ми купува храна по пътя, за да не губя още допълнително време до финала – хамбургери, кола, от него в колата резанки, лимон, банани и изотонична напитка на Oshe.
С едно кафе и сникърс на бензиностанцията в Нова Загора и така до финала в „Омегата“.
Имаше и ядки от врем на време.
- Имаше ли нещо което предпочиташ да ядеш / пиеш на подобен бревет, но не можа да го намериш / да си го купиш?
Не, всичко си набавих, което сметнах, че ще ми свърши работа за следващите 120-150 км.
- Каква част от този бревет беше през нощта на фар?
Може би 30% беше през нощта да карам на фар.
- Обичаш ли да караш нощем на фар?
Зависи, ако съм отпочинал, вечерял и отспал няколко часа, да.
Иначе ми е лениво и сънливо и никак не ми спори карането.
- Как беше времето по време на тези етапи с нощно колоездене?
Сравнително добре, като само спускането към Доспат ми беше адски студено и се наложи да се сгрея на първото показало се слънце на една пейка, като дори дремнах половин час.
Бреветна седмица 2021 г.
- През 2021г. беше първото ти успешно покриване на всички дистанции 200, 300, 400, 600 / 1000 км по време на бреветната седмица или и преди това си ги минавал всичките?
Не, това преминаване на всички дистанции през 2021 г. ми беше за втори път.
През 2020г. по време на Бреветната седмица беше първото ми преминаване на 200, 300, 400, 1000 км последователно.
- Бих искал да те помоля да споделиш с читателите на AudaxBulgaria.com спомените си от един конкретен бревет от Бреветната седмица 2021 г.
На 18 Май в 4:00 часа беше старта на бревет Исперих 400 км.
18 Май 2021 г. ще бъде запомнен с едни от най-бурните ветрове духали из цялата страна за 2021г.
По принцип в Лудогорието вятъра почти винаги препуска Лудо, но тогава .... помня го много добре, защото следих преминаването ви почти през цялото време в Телеграм групата ни.
Моля те да разкажеш как беше преминаването ви двамата с Митко Велчев на този предизвикателен Бревет - според мен лично Бревет с голяма буква …
Този бревет, Исперих 400 км, стартирахме в 4:10 часа от бистро „Омега“ аз, Димитрий Велчев и Борислав Козарев.
В началото карахме заедно, но Боко изостана, защото си има своя философия, темпо на каране и почивки.
С Димитрий Велчев карахме през цялото време заедно, като така не усещахме многото километри и баири като си правехме навреме почивките да хапваме, да търсим работещи чешми и да се ориентираме по трака, който имаше на две места, където ни прекара през лозя и черни пътища (калища).
Това се случва в Шумен. После нямаше проблем с маршрута.
В Исперих ни посрещна Димитър Балански и директно си купихме храна от бистро „Мистрал“ и той ни занесе храната с колата си до туристическата база да се нахраним отпочинем.
Приказките бяха сладки, както яденето и бирата, но трябваше да се приготвяме и да тръгваме на обратно.
Слуховете за Дунавската равнина, че е равнина, са слухове, защото тук т.н. скакалки и баири си ги бива.
Бяхме изтощени, но доволни и мисля, че аз бързо релаксирах.
- Чакай, чакай ти изглежда си го забравил онзи вятър тогава??? Нито дума не казваш за него?
Добре поня СТУДА през ноща в Котленския проход! Такова си беше тогава!
В котленския проход студ покрай реката!
Трепереха ми зъбите като се показахме от бензиностанцията, в която бяхме спрели за почивка с Митко Велчев.
- А за вятъра? За вятъра кажи тогава ... :)
За вятъра се сменяхме с Велчев.
Мисля, че не го помня с тази сила чак ... Вятъра си беше ок като за нашия край :)
- Ех, забравил си го онзи епичен вятър, Светльо! Екстремно беше, на другия ден добре помня и разказите ви в Омега какво разправяхте като дойдох да караме бревет 1 000км.
Не съм забравил нищо, но попълвах отговорите на въпросите ти избирателно, където е по-кратко.
Не съм попълвал отговорите на въпросите ти последователно ... цяла нощ до сутринта хич не съм стоял толкова пред компютъра, цели 10 часа!
- Светльо, благодаря ти приятелю за отделеното време и усилия! Сигурен съм, че ценната информация споделена щедро от теб в това интервю ще е изключително интересна и ценна за много от нас!
- Какво е личното ти впечатление от събитие като Бреветна седмица? Не е ли твърде концентрирано преживяване и прекалено тежко натоварване?
Това си е предизвикателство за физически и психически подготвени колоездачи, които познават добре тялото си и възможностите си.
Аз съм изключение, защото карам от бревет на бревет и от работа направо на старта на следващия бревет. Не правете като мен!
- За какъв тип и ниво рандоньори е подходящо това събитие?
Ако трябва да се категоризира някак, може би от средно нагоре, да не кажа напреднали с няколко поредни бревета от по 200 и 300 км с поне 2500-3500 м положителна данивелация.
- Планираш ли да вземеш участие във всички стартове на Бреветната седмица през следващата година?
Не за сега, тъй като има още доста време до тогава а и не знам дали ще имам достатъчно свободно време и средства, защото си е разход и то не малко за кратко време.
Бревети Super Randonnee 600
- Колко преминавания на бревети Super Randonnee 600 км имаш през сезона?
Всичките 5, които се появиха за годината.
- Какво допълнително оборудване за велосипеда (резервни жила, инструменти някакви, итн итн ) взимаш със себе си като тръгнеш конкретно на бревет Super Randonnee?
Основно ЗИП (лепенки, лепило, шкурчица, щангички, инструмент за спици), резервни поне две спици от вид, помпа, ножче, няколко кабелни стяжки, мокри кърпички, малка разфасофка от 50мл. смазка за верига.
- С колко фара и колко мигалки / стоп светлини си екипиран?
Винаги с по два фара и две стопчета.
- Как стои въпроса със зареждането на оборудването ти с електричество? Имаш ли PowerBank? С какъв капацитет е? Достатъчен ли е?
Нося си зарядно с три изхода и кабели за телефона, фаровете и стоповете, плюс още едно резервно зарядно.
Отделно един box-PowerBank от около 5000mAh и един мини PowerBank, който може да стои на гърба на телефона ми, но рядко ми се налага да ги ползвам.
За сега ми стигат докато им държат батериите все още.
- Носиш ли със себе си допълнителен комплект клин / джърси на такъв бревет?
Да, задължително поне още един комплект дрехи, като джърситата може да са допълнително две.
- Какви други допълнителни дрехи взимаш със себе си? (ръкави, крачоли, термо бельо, дъждобран, ветровка итн)
Вземам си и ръкави, крачоли ,чорапи поне два чифта, шорти за вечерта, понеже не заемат много място, дъждобран, ветровка, светлоотразителна жилетка за през нощта и при гъста мъгла, две допълнителни бъвчета и ръкавици.
- Планираш ли предварително на лист хартия точен график за преминаването ти по маршрута на бревет SR600 или просто правиш в главата си някакъв основен план за основните места на преспиване и караш както дойде според напредването на бревета?
Не, нямам точен план, тъй като има различни фактори, които могат да ме забавят, но си имам представа долу-горе къде трябва да съм стигнал на всеки етап и дори почти винаги съм си резервирал предния ден или същия ден нощувката.
Имало един-два пъти, когато са ми помагали колеги да ми резервират хотел, когато им се обадя им кажа до къде съм стигнал и така да не губя време да спирам и търся.
- Правиш ли някакви специални промени по кончето ти преди бревет Super Randonnee 600 км - различни курбели / плочи или касета за SR600, специални гуми / капли итн?
Не, но Сливенския ми се наложи да сменя плочи и верига, защото се бяха износили. На Габровския пък ми се наложи да сменя колодките, че бяха се изтъркали от многото дъждове.
- Колко често и къде почиваш обикновено на бревет SR600 – през колко км средно по колко време итн.
Обикновено на контролите си правя дългите почивки, но ми се е случвало да правя и междинни почивки според зависи колко стръмен етапа, жегата, дъждове или да си купя нещо захапване или напитка. Средно на 60-90-120 км.
- На какви места най-често почиваш? - магазини, чешми, върхове на проходи или предпочиташ почивката ти да е вечер на основната контрола?
Спирам най-често на чешми или магазинчета за кратките почивки и до за да заредя с вода или нещо за из път като сникърс, закуска или нещо месно.
На основната контрола правя възможно по-пълноценна почивка, но времето ми тогава много бързо минава докато почистя колелото, смажа веригата, да се изкъпя и да вечерям.
Отделно си имам свои си процедури с разни мехлеми за стари травми.
- Според теб какво е най-важното нещо, което би препоръчал на тотален новобранец тръгнал на бревет SR600 да носи или да има в предвид?
Каквото и да вземе да е сигурен, че ще му е от полза.
Да е с надежден и зареден телефон, GPS-приложение, трак, поне два бидона за вода на колелото, бързи въглехидратни храни и калорична храна, магнезий по възможност натурален за да не крампира, витамин С, подходящи дрехи за сезона и инструменти от първа необходимост за да може да си отремонтира и напомпа гумите, зарядни или PawerBank.
Любим SR600
Към този момент - края на 2021 г. в България имаме 5 различни планински маршрути за бревети Super Randonnee 600 км.
- Ако трябва да избереш само един – кой е любимия ти SR600 маршрут?
- Защо? Може ли да разкажеш с няколко изречения с какво този маршрут конкретно е най-приятен?
Най-живописен, и всеки път откривам нови невидяни предния път места, природни феномени или срещи с дивото и цивилизацията от една друга епоха100 години назад.
По принцип всеки един си има своите неповторими гледки и преживявания на спиращи дъха места, но като че ли в пловдивския има от всичко по малко от останалите четири.
Изобилието от вода и чешми, редуващите се гледки към няколко планини, видяни от различни места, интересните къщи и поминък на хората.
- Би ли споделил чисто практично, в полза на начинаещите рандоньори важни особености за бреветите Super Randonnee, които трябва да се имат в предвид?
Да не подценяват времето и условията над 1000-1200 до към 2000м височина, защото на високо много бързо се променя времето, особено по върховете, хижите, ждрелата.
Да ползват удобни дрехи, клинове, джърсита, както и преценят за себе си кои от съветите на каралите вече такива бревети ще са им от полза.
Да не остават гладни за дълго време и да се обезводнява организма.
Да преценят и разпределят силите за оставащите километри и да не се подвеждат по бързаците.
Ако са сами добре да преценят до къде могат да стигнат и да не се правят излишни рискове според обстановката.
Тези бревети са изпитание както задуха, така и за физическата подготовка и взимане понякога на бързи и точните решения в конкретни ситуации.
Важното е да се изпитва удоволствие, а не просто че трябва да се стигне до еди къде си.
Зимни стартове?
За много колеги зимното колоездене е свързано с въртене в къщи на различни видове велотренажори.
- Какво е твоето отношение към карането на шосеен велосипед през зимата?
Твърдо ЗА, съм, стига човек да познава тялото си до каква степен може да се натоварва при студено и неприветливо време, в рамките на разумното.
- Ползваш ли някакво специално оборудване за кончето ти по време на зимните стартове?
Не, може би по някога да сложа калник под седалката, но това и през останалите сезони се налага.
- Как се обличаш за зимен бревет с нормално време, да кажем със средно дневни температури около 5 градуса?
С велоклин с WindStoper защита отпред, някоя термофланелка под зимното ми джърси на Shimano, тънки ръкавици платнени спиращи вятъра бъвче на главата като шапка под каската и такова на устата и носа да се затопля като вдишвам въздух.
Гамаши зимни и чорапи за съответния сезон.
- Носиш ли някакви допълнителни или резервни дрехи?
Евентуално ветровка и/или дъждобран.
- С какви ръкавици караш зимата на температури между 0 и 5 градуса? Как се справяш с мръзненето на пръстите на ръцете?
Открих за себе си едни платнени градинарски ръкавици, които хем са тънки и меки, но пазят от вятър и дишат и така не ми се изпотяват пръстите.
Освен това са и евтини, само 1,20лв. чифта.
- Как си обут за зимните стартове – имаш ли специални зимни вело обувки или си с едни и същи вело обувки през всички сезони, но пък имаш някакви зимни гети или нещо друго, което използваш и предпазва краката ти от студа?
Засега ползвам неопренови гети върху шпайковете и ми вършат работа.
При по студено време слагам МТБ-шпайковете на SKOTT, които са малко по-топлещи от шосейните ми на SiDi.
- С какви и колко чифта чорапи караш зимата?
Имам няколко варианта за чорапи, по тънки, по-дебели и такива с комфортни зони на крака. Едните са на Specialized, другите са подобни на термочорапи и имат мерино в тях. Карам с един чифт чорапи.
- Освен бреветите от зимните стартове в календара караш ли кончето ти често зимата за удоволствие и тренировка и ако да средно колко често?
Само когато времето е приятно и не вали и имам свободно време, но се случва рядко някои месеци.
При нас първите месеци на годината обикновено са валежни, студени много ветровити. Дебнем се с времето.
Срещи с животни
- През изминалия бреветен сезон имаше ли някакви по-предизвикателни срещи с домашни или диви животни? - Някои колоездачи по една или друга причина изпитват страх при среща с кучета. По принцип ти как реагираш на подобни срещи по Пътя и какво е отношението ти към животните като цяло?
Не един път са ме нападали кучета, като тези уличните не са страшни, но тези които са пазачи или овчарски кучета, не са никак безобидни.
Преди две години на Пловдивския SR600 ме бяха подгонили 6-7 каракачанки и по чудо успях с маневри и възможно най-бързо въртене да бутна в канавката водача им и така успях да се измъкна.
Тази година на Софийския SR600 ме нападнаха 4 големи каракачанки на баир понеже не можех да следя в четирите посоки всички кучета, едното ми остави трайни белези от зъби на дясното бедро, като добре че по някаква случайност след кат се отскубнах.
Тогава бях си сложил в раницата шишенце с остатък от кислородна вода и веднага полях раната.
Добре че не беше болно кучето от нещо и не уцели артерия.
Стегнах през клина мястото с бъф за да спра вече напоения крачол на клина.
Успях да се върна до най-близкия град с медицински център – Своге и да ми промият раната и превържат.
Тогава беше под въпрос дали ще мога да продължа бревета и какво може да се направи.
Оказа се, че сам трябва да отидеш и да си купиш ампула за тетанус, инжекция и игла и да намериш медицинско лице да ти я бие.
Успях да хвана преди да затворят аптеката в неделя да си ги купя, както и марли, йодасепт, кислородна вода и чак след следващата контрола на гара Бов открих един фелдшер да ми бие инжекцията.
Сагата беше доста по-драматична, но това не е важно, а самата процедура да си търсиш личния лекар на другия край на България, да се купуваш лекарствата и то бяс нямало регистриран в България , но мое си било решението какво да правя.
Иначе в спешното сестрата ми отдели внимание и си свърши работата както трябва, дори изписа един куп книжа, рецепти и т.н.
Когато е едно или две кучета лесно можеш да ги сплашиш като спреш и се барикадираш с колелото или пък, ако са гонещи с бидона с вода ги напръсквам и те се дръпват.
Харесвам кучетата, дори имах мое, което почина от старост, но когато си сам и заобиколен от големи овчарски кучета не трябва да ги нападаш или посягаш, ще е фатално.
През живота си съм гледал много и най-различни животни, но всичко с времето си и отговорностите си.
Накрая бих казал, че при възможност се движете в група за да се чувствате по-сигурни и да имате числено надмощие, така животните са по-неагресивни.
Заключение
- Може ли да добавиш нещо важно, интересно, ценно за изминалия бреветен сезон 2021 г. което не съм се сетил да те питам?
Бях си поставил за цел в началото на годината да изкарам всички бревети до един и го направих по свой си начин, без подготовка, без тренажори в къщи (аз нямам такъв все още), не защото не исках, ами просто нямах много време между това да работя и да карам колело – от едното на другото и така цялата година.
По този начин чрез колоезденето се запознах с още „шантави“ хора като мен и отделно доказах на себе си и на тялото, че може, въпреки многото операции и травми от други неща.
Пожелавам на всички най-вече здраве и с упоритост!
С постоянство поставените цели се постигат!
Светльо, БлагоДаря ти за това интервю!
Желая ти много километри и вертикални метри Късмет по Пътя!