Перманент бревет По стъпките на Апостола SR300
Дължина: 331 км, денивелация: 4527 м
Описание на маршрута на бревета и контролите:
ВНИМАНИЕ: Поради удължаването на маршрута на този перманент бревет до 334 км и в предвид общата му денивелация се въвеждат 2 часа "толеранс" при закъснение. Спираме часовника след 20-тия час - до 22-ия час.
МАРШРУТ
GPS маршрут в OpenRunner.com
(данните за дължина и денивелация на бревета се взимат от OpenRunner.com)
GPS маршрут с включени Контроли по желание в RidewithGPS.com
МАРШРУТ В ОБРАТНА ПОСОКА
Преминаването в обратна посока е с 100м по-ниска сумарна денивелация, според OpenRunner.com. Изкачването на Беклемето от юг е с по-нисък среден процент на изкачване.
GPS маршрут в обратна посока в OpenRunner.com
(данните за дължина и денивелация на бревета се взимат от OpenRunner.com)
GPS маршрут в обратна посока в RidewithGPS.com
GPS маршрут в обратна посока с включени Контроли по желание в RidewithGPS.com
Организатор: Любомир Христов
Бреветна карта за провеждане на перманент бревет:
Бреветна карта - лице Бреветна карта - гръб
РЕГЛАМЕНТ ЗА ПРОВЕЖДАНЕТО НА ПЕРМАНЕНТ БРЕВЕТИ В БЪЛГАРИЯ
ИЗВАДКА ОТ РАЗДЕЛ ОСЕМНАДЕСЕТИ ОТ ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА
По стъпките на Апостола SR300
Васил Иванов Кунчев, известен като Васил Левски и още с монашеското му име Дякон Игнатий, е български национален герой.
Той е идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО). Известен е и като Апостола на свободата, заради организирането и разработването на революционна мрежа за освобождаване на България от турско робство.
Левски многократно пътува на кон или пеша и създава частни революционни комитети, които да подготвят революция.
За съжаление тогава по време на безкрайните обиколки на Апостола надлъж и на шир из Майка България велосипеда не е бил все още масово разпространен у нас. (Първия български велосипед е от 1880 г.)
Левски освен като Апостол на Свободата се нарежда и сред едни от най-големите ни ултра-пътешественици, обиколили многократно страната ни.
Идея за създаването на този перманент бревет даде 148-ата годишнина от обесването на Апостола и откриването на данните публикувани в Активната Историческа Карта ПЪТЯТ НА ЛЕВСКИ, която можете да откриете тук.
Активната историческа карта ПЪТЯТ НА ЛЕВСКИ представлява много ценен извор на концентрирана информация за маршрута на всяко едно от пътуванията на Апостола из България.
Горе в ляво на страницата на картата има възможност да видите различни слоеве от картата с данни, а посредством скрола долу в ляво на страницата можете да проследите стъпка по стъпка преходите на Апостола из България по време на организирането на мрежата от Революционни комитети.
В дясно горе на страницата има линк към подробен текст с информация стъпка по стъпка по години, снимки, спомени от съратници на Апостола и още много друга ценна информация.
Разучавайки картата става ясно, че основни кръстопътни места по време на обиколките на Левски из България са били градовете Ловеч, Троян, Сопот и Карлово, Габрово, Трявна и Дряново.
Поради тази причина маршрута на този перманент бревет минава точно през тези градове.
Освен в къщи на сподвижници в тези градове Апостола е отсядал и в почти всеки от манастирите разположени в близост: Троянския манастир, Сопотския манастир, Соколския манастир, Дряновския манастир. Днес в много от тях има организирани музеи посветени на Апостола.
Важни места, на които се препоръчва да обърнете специално внимание:
Ловеч:
В град Ловеч днес е най-големият в България паметник на Апостола, виждащ се добре от всяка една точка на града.
В близост до паметника на Левски е едноимменния музей, както и църквата в която е служил Поп Кръстьо, който дълги години несправедливо беше обвиняван като предателя, предал Апостола на турците.
В непосредствена близост до Ловеч е Пази мост където заптиетата случайно срещат Левски и след тази фатална среща на следващия ден сутринта Апостола е заловен в Къкринското ханче.
Изключително интересна информация за последните дни на Апостола преди залавянето му в Къкринското ханче можете да прочетете в статията тук.
Троян / Троянски манастир:
Троянския манастир "Успение Богородично" в най-обикновена килия е едно от малкото запазени скривалища на Апостола, които днес функционират като музей.
Последно Апостола е бил там преди Рождество Христово на 1872 г. "Когато идвал в манастира, по традиция пеел т.нар. Охридски разпев на "Достойно ест" пред чудотворната икона "Света Богородица троеручица".
Дякона е бил лиричен тенор и всички са се възхищавали на певческото му изкуство", разказа игуменът на Троянския манастир епископ Сионий. Неговият предшественик отпреди 150 г. хаджи Макарий и още четирима монаси са били посветени в революционното дело лично от Апостола на 7 януари 1872 г. Обителта мнокократно дава подслон на Апостола.
Сопот:
Знаково скривалище на Апостола има в Сопотския девически манастир "Въведение Богородично". Там Левски е укриван от игуменията Христина, която е негова родна леля.
Килията на майката монахиня се намира на първия етаж на сградата, а под нея е тайникът на Апостола, който е отворен за посетители и може да се види откъм двора.
Мъжкия Сопотски манастир "Свети Спас", известен с псевдонима си Аслан Дервишоглу, Левски е отседнал малко преди да стигне в къщата на Найден Хасъмски и после да бъде заловен в Къкринското ханче. Именно в тази обител Апостола е бил ръкоположен като дякон по настояване на вуйчо си през 1858 и приема името Игнатий (Дякон Игнатий).
Карлово:
Родният град на Апостола на Свободата.
Подробна информация за повечето скривалища на Левски в Карлово можете да немерите в изчерпателната статия по темата тук.
Соколски манастир:
Левски многократно се приютявал зад стените на манастира. Днес в музея към манастира има предмети принадлежали на Апостола.
Подробна информация можете да намерите в статията тук.
Трявна:
Исторически паметник Поп Ангеловата къща. Най-старият архитектурен паметник на територията на община Трявна.
Приема се, че е построена през втората половина на 18 век. Някога обитателите й се занимавали с един рядък художествен занаят – казаслък. От копринени и фини вълнени конци изработвали гайтани за украса на облеклото, колани, украси за коне. Тревненски казаси изработили такъмите за коня на Хайдар паша, турския султан Абдул Меджид. Такъмът за коня на княз Александър Батемберг бил дар от тревненския казаски еснаф.
Тази къща била едно от убежищата на Васил Левски, когато идвал в Трявна по комитетски дела. И днес тук могат да се видят тайните места, където се е укривал при опасност.
Подробна информация и снимки можете да намерите в статиите тук, тук и тук.
Дряново:
Информация за бюст-паметника на Апостола издигнат в центъра на гр. Дряново можете да прочетете в статията тук.
Дряновски манастр:
Игумена на Дряновксия манастир Пахомий превръща светата обител в продоволствена база на бунтовниците. От 1871 г. светата обител станала една от най-благонадеждните „бази“ за всички апостоли, що са кръстосвали към и от Балкана. Подробна информация по темата можете да намерите в статията тук.
Къкринско ханче:
Къкринското ханче се наема за нуждите на Вътрешната революционна организация седем месеца преди залавянето на Васил Левски.
След неговия арест Къкринското ханче се изоставя и забравя.
Д-р Параскев Стоянов заедно със спътникът на Васил Левски от Ловеч до Къкрина посещават село Къкрина и мястото на залавянето пред 1901 г.
Д-р П. Стоянов прави архитектурна скица на основите на ханчето. На 26 декември същата година поставят първата паметна плоча, която посетителите могат да видят и днес.
По-късно гражданският комитет „Васил Левски” в Ловеч подема идеята за възстановяването на ханчето. Това е сторено. Уредена е музейна експозиция, тържествено открита на 10 май 1931 г. Присъстват гости от София, Плевен, Ловеч и околните села. Събитието е отразено от националната кинохраника. Къкринското ханче има честта да бъде първият музей в страната, посветен на делото на Апостола.
През 40-те години на ХХ век се обявява за „предателско място” и отново е забравено. Обявено е за държавна собственост през 1954 г. и е филиал на открития в Музей „В. Левски” – Ловеч през 1956 г.
Пази мост:
От Пази мост практически тръгва залавянето на Васил Левски. Мястото е един от Паметниците на борбите за национално освобождение на България.
Изключително интересна информация за последните дни на Апостола преди залавянето му в Къкринското ханче можете да прочетете в статията тук.
Ценни извори на информация за още много други места по Пътя на Левски можете да намерите в публикациите тук:
- Активна Историческа Карта ПЪТЯТ НА ЛЕВСКИ
- Обширно проучване на Янко Гочев около залавянето и обесването на Апостола